Vishay/Dale D55342K07B459BRT5
D55342K07B459BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B459BRT5
Brief Description
RES SMD 459K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B459BRT5.pdf
Availability of D55342K07B459BRT5
QUANTITY
D55342K07B459BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B459BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B459BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)459k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B459BRT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B459BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B459BRT5 Details Description
Related parts for D55342K07B459BRT5
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 2512 datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf
LEAD 4MM P-P PVC .75 25CM RED datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 4POS, AS16, VO, KEYB datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
100UF 63V 10X30MM 125C 8000H datasheet.pdf