Vishay/Dale D55342K07B45B0RT5
D55342K07B45B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B45B0RT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B45B0RT5.pdf
Availability of D55342K07B45B0RT5
QUANTITY
D55342K07B45B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B45B0RT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B45B0RT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B45B0RT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B45B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B45B0RT5 Details Description
Related parts for D55342K07B45B0RT5
IC REG LDO -15V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
RECEPTACLE ASSEMBLY,SHIELDED,2 datasheet.pdf
RF EVAL FOR BTM431 2.4GHZ datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 38POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONTACTOR datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 8 POS datasheet.pdf