Vishay Spectrol M64P104KB40
M64P104KB40 picture photo
Mfg. Part Number
M64P104KB40
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
M64P104KB40.pdf
Availability of M64P104KB40
QUANTITY
M64P104KB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M64P104KB40
Internal Part NumberEIS-M64P104KB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series64
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.382" x 0.205" Face x 0.386" H (9.70mm x 5.20mm x 9.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M64P104KB40
Related LinksM64P1, M64P104KB40 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
M64P104KB40 Details Description
Related parts for M64P104KB40
HOLDER BATT 2AA ENCLOSED W/ 6" W datasheet.pdf
CONN SPLICE 22-12AWG CLOSED END datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 50K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 200A 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X6S 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
10UF 63V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf