Vishay/Dale D55342K07B499BRWS
D55342K07B499BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B499BRWS
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B499BRWS.pdf
Availability of D55342K07B499BRWS
QUANTITY
D55342K07B499BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B499BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B499BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B499BRWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B499BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B499BRWS Details Description
Related parts for D55342K07B499BRWS
PANEL SURFACE SHIELD ALUM .12" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 32QFN datasheet.pdf