Vishay/Dale D55342K07B4B32RWS
D55342K07B4B32RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B4B32RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B4B32RWS.pdf
Availability of D55342K07B4B32RWS
QUANTITY
D55342K07B4B32RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B4B32RWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B4B32RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B4B32RWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B4B32RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B4B32RWS Details Description
Related parts for D55342K07B4B32RWS
FERRITE CHIP 80 OHM 450MA 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 25' datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LENS SQ 1POS 25X25MM 9.4MM datasheet.pdf
ER 24C 24#16 SKT RECP LINE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf