Vishay/Dale D55342K07B505BRWS
D55342K07B505BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B505BRWS
Brief Description
RES SMD 505K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B505BRWS.pdf
Availability of D55342K07B505BRWS
QUANTITY
D55342K07B505BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B505BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B505BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)505k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)