Cree Inc. XREROY-L1-R250-00703
XREROY-L1-R250-00703 picture photo
Mfg. Part Number
XREROY-L1-R250-00703
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED XRE 465NM ROY BLUE 250MA SMD
Datasheet Download
XREROY-L1-R250-00703.pdf
Availability of XREROY-L1-R250-00703
QUANTITY
XREROY-L1-R250-00703 Order Process
Ship out your order
Specifications of XREROY-L1-R250-00703
Internal Part NumberEIS-XREROY-L1-R250-00703
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® XR-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue, Royal
Wavelength453nm (450nm ~ 455nm)
Flux @ 25°C, Current - Test275 mW (250 mW ~ 300 mW)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Max1A
Viewing Angle100°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test-
Flux @ 85°C, Current - Test408 mW
Thermal Resistance of Package8°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XREROY-L1-R250-00703
Related LinksXREROY-L1-, XREROY-L1-R250-00703 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XREROY-L1-R250-00703 Details Description
Related parts for XREROY-L1-R250-00703
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POE INJECTOR 15.4W 48V DESKTOP datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP TOOL PUNCH datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD7961 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf