Vishay/Dale D55342K07B560GRWSV
D55342K07B560GRWSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B560GRWSV
Brief Description
RES SMD 560 OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B560GRWSV.pdf
Availability of D55342K07B560GRWSV
QUANTITY
D55342K07B560GRWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B560GRWSV
Internal Part NumberEIS-D55342K07B560GRWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B560GRWSV
Related LinksD55342K07, D55342K07B560GRWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B560GRWSV Details Description
Related parts for D55342K07B560GRWSV
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3.5A TO263 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
DX HCC SNG 0.100" SMT datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" YEL JACKP NI datasheet.pdf