Vishay/Dale D55342K07B690BRT5
D55342K07B690BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B690BRT5
Brief Description
RES SMD 690K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B690BRT5.pdf
Availability of D55342K07B690BRT5
QUANTITY
D55342K07B690BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B690BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B690BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)690k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B690BRT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B690BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B690BRT5 Details Description
Related parts for D55342K07B690BRT5
IC REG LDO 5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 28SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 16V 0402 datasheet.pdf
DUALBAND ANT 2.4/5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM BUCK 3PHASE 40-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 10W DO213AA datasheet.pdf