Vishay/BCcomponents D560J20SL0F6UJ5R
D560J20SL0F6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
D560J20SL0F6UJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V SL RADIAL
Datasheet Download
D560J20SL0F6UJ5R.pdf
Availability of D560J20SL0F6UJ5R
QUANTITY
D560J20SL0F6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D560J20SL0F6UJ5R
Internal Part NumberEIS-D560J20SL0F6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D560J20SL0F6UJ5R
Related LinksD560J20S, D560J20SL0F6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D560J20SL0F6UJ5R Details Description
Related parts for D560J20SL0F6UJ5R
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CLIP HOLD DOWN FOR PY SOCKET datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 3KV RADIAL datasheet.pdf