Vishay/BCcomponents D560J20SL0L63J5R
D560J20SL0L63J5R picture photo
Mfg. Part Number
D560J20SL0L63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 500V SL RADIAL
Datasheet Download
D560J20SL0L63J5R.pdf
Availability of D560J20SL0L63J5R
QUANTITY
D560J20SL0L63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D560J20SL0L63J5R
Internal Part NumberEIS-D560J20SL0L63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D560J20SL0L63J5R
Related LinksD560J20S, D560J20SL0L63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D560J20SL0L63J5R Details Description
Related parts for D560J20SL0L63J5R
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 25PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.81MM SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLEX 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf