| Internal Part Number | EIS-D5PE740M0P3NZ-Z | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Filters | |
| Family | SAW Filters | |
| Series | D5 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Frequency | 740MHz Center | |
| Bandwidth | 12MHz | |
| Filter Type | Band Pass | |
| Insertion Loss | 2dB | |
| Applications | Cellular, WCDMA | |
| Package / Case | 9-SMD, No Lead | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Height (Max) | 0.020" (0.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) | |