Bourns Inc. SDR0403-681KL
SDR0403-681KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0403-681KL
Brief Description
FIXED IND 680UH 110MA 8.6 OHM
Datasheet Download
SDR0403-681KL.pdf
Availability of SDR0403-681KL
QUANTITY
SDR0403-681KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0403-681KL
Internal Part NumberEIS-SDR0403-681KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0403 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0403
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation160mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.6 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0403-681KL
Related LinksSDR040, SDR0403-681KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0403-681KL Details Description
Related parts for SDR0403-681KL
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 14TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200MA 1W datasheet.pdf
SAC-5P-M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 120POS datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
O-RING, .188 DIA MATERIAL, 2.500 datasheet.pdf
DIODE GP 400V 700MA TUMD2SM datasheet.pdf