| Internal Part Number | EIS-D6417729RHF200B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | SuperH® SH7700 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | SH-3 DSP | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 200MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, FIFO, IrDA, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, WDT | |
| Number of I/O | 96 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.85 V ~ 2.15 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |