Connor-Winfield D75J-050.0M
D75J-050.0M picture photo
Mfg. Part Number
D75J-050.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
D75J-050.0M.pdf
Availability of D75J-050.0M
QUANTITY
D75J-050.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of D75J-050.0M
Internal Part NumberEIS-D75J-050.0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD Series Precision (TCXO) Overview
Featured ProductD75X High Precision TXCOs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesD75J
PackagingCut Tape (CT)
TypeTCXO
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case10-SMD, No Lead (QFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75J-050.0M
Related LinksD75J-, D75J-050.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
D75J-050.0M Details Description
Related parts for D75J-050.0M
RES SMD 160 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 51.84MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC 1.5KE datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64-160FP-5-13 0 datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT datasheet.pdf