Ohmite D75K1R0E
D75K1R0E picture photo
Mfg. Part Number
D75K1R0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 1 OHM 75W
Datasheet Download
D75K1R0E.pdf
Availability of D75K1R0E
QUANTITY
D75K1R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K1R0E
Internal Part NumberEIS-D75K1R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K1R0E
Related LinksD75K, D75K1R0E Datasheet, Ohmite Distributor
D75K1R0E Details Description
Related parts for D75K1R0E
TRANS NPN DARL 100V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 60 POS .256 SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf