Ohmite D75K3R0E
D75K3R0E picture photo
Mfg. Part Number
D75K3R0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 3 OHM 75W
Datasheet Download
D75K3R0E.pdf
Availability of D75K3R0E
QUANTITY
D75K3R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K3R0E
Internal Part NumberEIS-D75K3R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K3R0E
Related LinksD75K, D75K3R0E Datasheet, Ohmite Distributor
D75K3R0E Details Description
Related parts for D75K3R0E
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODUL SINGLE AXIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150 OHM 01005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
FUSE LK CPS H 003A RB 23" datasheet.pdf