Ohmite D75K3R0E
D75K3R0E picture photo
Mfg. Part Number
D75K3R0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 3 OHM 75W
Datasheet Download
D75K3R0E.pdf
Availability of D75K3R0E
QUANTITY
D75K3R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K3R0E
Internal Part NumberEIS-D75K3R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K3R0E
Related LinksD75K, D75K3R0E Datasheet, Ohmite Distributor
D75K3R0E Details Description
Related parts for D75K3R0E
VOLTMETER 0-200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 6" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN REV 400V 150A DO205AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
SIZE 20, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W DO214AB datasheet.pdf