Ohmite D75K5R0E
D75K5R0E picture photo
Mfg. Part Number
D75K5R0E
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 75W
Datasheet Download
D75K5R0E.pdf
Availability of D75K5R0E
QUANTITY
D75K5R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K5R0E
Internal Part NumberEIS-D75K5R0E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K5R0E
Related LinksD75K, D75K5R0E Datasheet, Ohmite Distributor
D75K5R0E Details Description
Related parts for D75K5R0E
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.16"W datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 8CH HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11VC datasheet.pdf
SMD SLIDE-SWITCH 10 POS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" GOLD datasheet.pdf
SGE-245-4-0430 00150M SFTY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN BOX datasheet.pdf
MCP HYB 60P PLUG ASSY BOLT/GRY datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf