| Internal Part Number | EIS-DA-038-12-02-00-00 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies | |
| Series | DA | |
| Heat Transfer Type | Direct to Air | |
| Power - Cooling | 38W | |
| Current | 3.6A | |
| Voltage | 12V | |
| Fan Location | Warm Side | |
| Power - Input | 43W | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 43°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Dimensions - Overall | 180mm L x 65mm W x 81mm H | |