C&K Components DA102J12S217QF
DA102J12S217QF picture photo
Mfg. Part Number
DA102J12S217QF
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
DA102J12S217QF.pdf
Availability of DA102J12S217QF
QUANTITY
DA102J12S217QF Order Process
Ship out your order
Specifications of DA102J12S217QF
Internal Part NumberEIS-DA102J12S217QF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesDA
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA102J12S217QF
Related LinksDA102J1, DA102J12S217QF Datasheet, C&K Components Distributor
DA102J12S217QF Details Description
Related parts for DA102J12S217QF
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR PB 12V GRN ILL CLR CAP datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 350V DUAL 4SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf