Artesyn Embedded Technologies DA12-120EU-M
DA12-120EU-M picture photo
Mfg. Part Number
DA12-120EU-M
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
DA12-120EU-M.pdf
Availability of DA12-120EU-M
QUANTITY
DA12-120EU-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DA12-120EU-M
Internal Part NumberEIS-DA12-120EU-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Featured ProductDA12-M Switching Wall-Mount AC-DC Power Supplies
3D ModelDA12-yyyEU-M.stp
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package192
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDA12-M
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.10" W x 1.99" H (60.0mm x 28.0mm x 50.6mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA12-120EU-M
Related LinksDA12-1, DA12-120EU-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA12-120EU-M Details Description
Related parts for DA12-120EU-M
RES MO 1W 2.4 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.6A SOT89-5 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2406T6R datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING M4 PLASTIC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
BATT VRLA 12 V 12AH datasheet.pdf