ITT Cannon, LLC DA15PF179AA190
DA15PF179AA190 picture photo
Mfg. Part Number
DA15PF179AA190
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DA15PF179AA190.pdf
Availability of DA15PF179AA190
QUANTITY
DA15PF179AA190 Order Process
Ship out your order
Specifications of DA15PF179AA190
Internal Part NumberEIS-DA15PF179AA190
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA15PF179AA190
Related LinksDA15PF1, DA15PF179AA190 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DA15PF179AA190 Details Description
Related parts for DA15PF179AA190
IC ADC 12BIT 10MSPS SAMPL 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
40MM HS ASSY ULTEM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf