SSI Technologies Inc P51-1000-A-J-P-5V-000-000
P51-1000-A-J-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-J-P-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
Datasheet Download
P51-1000-A-J-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-J-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-J-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-J-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-J-P-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-J-P-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-J, P51-1000-A-J-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-J-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-J-P-5V-000-000
LED 7-SEG .56 TRIP RED CA DIRECT datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049N/H1505TR10" datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 8" datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 275 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf