ITT Cannon, LLC DA15SF179A197A190
DA15SF179A197A190 picture photo
Mfg. Part Number
DA15SF179A197A190
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DA15SF179A197A190.pdf
Availability of DA15SF179A197A190
QUANTITY
DA15SF179A197A190 Order Process
Ship out your order
Specifications of DA15SF179A197A190
Internal Part NumberEIS-DA15SF179A197A190
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA15SF179A197A190
Related LinksDA15SF17, DA15SF179A197A190 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DA15SF179A197A190 Details Description
Related parts for DA15SF179A197A190
IC OPAMP VFB 40MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC POT DPP 100K 256TAP 24SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
SD CARD A20 WITH DEBIAN OS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT DUAL 110V/230V L datasheet.pdf