Artesyn Embedded Technologies DA18-150MP-M2.1
DA18-150MP-M2.1 picture photo
Mfg. Part Number
DA18-150MP-M2.1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W
Datasheet Download
DA18-150MP-M2.1.pdf
Availability of DA18-150MP-M2.1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DA18-150MP-M2.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DA18-150MP-M2.1
Internal Part NumberEIS-DA18-150MP-M2.1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDA18-M
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.10" W x 2.06" H (60.0mm x 28.0mm x 52.2mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max23W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA18-150MP-M2.1
Related LinksDA18-15, DA18-150MP-M2.1 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA18-150MP-M2.1 Details Description
Related parts for DA18-150MP-M2.1
RES 66.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 600VAC QC TERM datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
LED T1 3/4 WHITE DIFF 24VDC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SOCKET CONTACT SZ22/20 datasheet.pdf
STD SAPR055F070OK datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf