Artesyn Embedded Technologies DA18-150UK-M
DA18-150UK-M picture photo
Mfg. Part Number
DA18-150UK-M
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W
Datasheet Download
DA18-150UK-M.pdf
Availability of DA18-150UK-M
QUANTITY
DA18-150UK-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DA18-150UK-M
Internal Part NumberEIS-DA18-150UK-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDA18-M Series
Featured ProductDA18-M Series Wall-Mount AC-DC Adapters
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
SeriesDA18-M
Region UtilizedUnited Kingdom
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)18W
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.98" W x 1.90" H (60.0mm x 50.2mm x 48.3mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorBS 1363
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA18-150UK-M
Related LinksDA18-1, DA18-150UK-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA18-150UK-M Details Description
Related parts for DA18-150UK-M
IC 13.5V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-25 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp, Reversed datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MIC 4P FP 90D 18AWG datasheet.pdf
LED IND 14MM RED 12V 20MA datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W SMBG datasheet.pdf