ITT Cannon, LLC DAM15PDNMB
DAM15PDNMB picture photo
Mfg. Part Number
DAM15PDNMB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAM15PDNMB.pdf
Availability of DAM15PDNMB
QUANTITY
DAM15PDNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM15PDNMB
Internal Part NumberEIS-DAM15PDNMB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM15PDNMB
Related LinksDAM15, DAM15PDNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM15PDNMB Details Description
Related parts for DAM15PDNMB
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220 datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INV SOT23-6 datasheet.pdf
KIT IGRID 2.00MM DR V 10-18 PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf