ITT Cannon, LLC DAM15SB-A176
DAM15SB-A176 picture photo
Mfg. Part Number
DAM15SB-A176
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DAM15SB-A176.pdf
Availability of DAM15SB-A176
QUANTITY
DAM15SB-A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM15SB-A176
Internal Part NumberEIS-DAM15SB-A176
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM15SB-A176
Related LinksDAM15S, DAM15SB-A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM15SB-A176 Details Description
Related parts for DAM15SB-A176
JUMPER-H1503TR/A2015G/X 12" datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 19 POS .276 SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
POST BIND STD 1 1/4"L FIB GLASS datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD LP 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
5MM LENS PLAIN END datasheet.pdf