ITT Cannon, LLC DAMA15SA183
DAMA15SA183 picture photo
Mfg. Part Number
DAMA15SA183
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMA15SA183.pdf
Availability of DAMA15SA183
QUANTITY
DAMA15SA183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMA15SA183
Internal Part NumberEIS-DAMA15SA183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMA15SA183
Related LinksDAMA1, DAMA15SA183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMA15SA183 Details Description
Related parts for DAMA15SA183
CONN HEADER VERT 64POS .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-11POS OPEN FRM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 2A 12VDC PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A 5X6 PQFN datasheet.pdf
RES SMD 4.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RS-F8/ID CAB INTFACE datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 2512 datasheet.pdf