ITT Cannon, LLC DAMA26PNMBK52
DAMA26PNMBK52 picture photo
Mfg. Part Number
DAMA26PNMBK52
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMA26PNMBK52.pdf
Availability of DAMA26PNMBK52
QUANTITY
DAMA26PNMBK52 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMA26PNMBK52
Internal Part NumberEIS-DAMA26PNMBK52
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Gold Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMA26PNMBK52
Related LinksDAMA26, DAMA26PNMBK52 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMA26PNMBK52 Details Description
Related parts for DAMA26PNMBK52
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 3226 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 2W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 600 MOHM datasheet.pdf