ITT Cannon, LLC DAMAM15PF225
DAMAM15PF225 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM15PF225
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAM15PF225.pdf
Availability of DAMAM15PF225
QUANTITY
DAMAM15PF225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM15PF225
Internal Part NumberEIS-DAMAM15PF225
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM15PF225
Related LinksDAMAM1, DAMAM15PF225 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM15PF225 Details Description
Related parts for DAMAM15PF225
IC DIFFCOMPRTR SINGLE SOT-23-5 datasheet.pdf
RES 300 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RHT/AT 1752 TOOLING KIT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
36.83MM X 19.81MM 1=25/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf