ITT Cannon, LLC DAMAM26PMNM
DAMAM26PMNM picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM26PMNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMAM26PMNM.pdf
Availability of DAMAM26PMNM
QUANTITY
DAMAM26PMNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM26PMNM
Internal Part NumberEIS-DAMAM26PMNM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM26PMNM
Related LinksDAMAM, DAMAM26PMNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM26PMNM Details Description
Related parts for DAMAM26PMNM
SWITCH SIDE ACTUATED 12 SEC datasheet.pdf
SENS 300PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ TRPL 20QFN datasheet.pdf
JUNCTION BOX TOP MNT 8PORT PNP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 105MA 2.2 OHM datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTRLR SMBUS 28TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf