ITT Cannon, LLC DAMAME15SNMB
DAMAME15SNMB picture photo
Mfg. Part Number
DAMAME15SNMB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAME15SNMB.pdf
Availability of DAMAME15SNMB
QUANTITY
DAMAME15SNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAME15SNMB
Internal Part NumberEIS-DAMAME15SNMB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAME15SNMB
Related LinksDAMAME, DAMAME15SNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAME15SNMB Details Description
Related parts for DAMAME15SNMB
JUMPER-H1500TR/A2015V/H1500TR10" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-2.5V 25W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf