ITT Cannon, LLC DAMAY15PA101
DAMAY15PA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAY15PA101
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAY15PA101.pdf
Availability of DAMAY15PA101
QUANTITY
DAMAY15PA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAY15PA101
Internal Part NumberEIS-DAMAY15PA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAY15PA101
Related LinksDAMAY1, DAMAY15PA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAY15PA101 Details Description
Related parts for DAMAY15PA101
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
TERM RING HVY DUTY 16-12AWG datasheet.pdf
SWITCH DIP AUTO SEALED 10POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12V SIP SGL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 6PDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.5A SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf