ITT Cannon, LLC DAMD3X3PJK127
DAMD3X3PJK127 picture photo
Mfg. Part Number
DAMD3X3PJK127
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Coax) Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMD3X3PJK127.pdf
Availability of DAMD3X3PJK127
QUANTITY
DAMD3X3PJK127 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMD3X3PJK127
Internal Part NumberEIS-DAMD3X3PJK127
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3 (Coax)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 3W3
Contact TypeCoax
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMD3X3PJK127
Related LinksDAMD3X, DAMD3X3PJK127 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMD3X3PJK127 Details Description
Related parts for DAMD3X3PJK127
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FIFO CLOCK 64X36 12NS 120TQFP datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8CH 16-HXSON datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf