ITT Cannon, LLC DAMK15PLNM
DAMK15PLNM picture photo
Mfg. Part Number
DAMK15PLNM
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMK15PLNM.pdf
Availability of DAMK15PLNM
QUANTITY
DAMK15PLNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMK15PLNM
Internal Part NumberEIS-DAMK15PLNM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMK15PLNM
Related LinksDAMK1, DAMK15PLNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMK15PLNM Details Description
Related parts for DAMK15PLNM
IC LATCH TRANSP 16BIT LV 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 9/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ANT SECTOR SR RP TNC datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf