ITT Cannon, LLC DAMME15SA101
DAMME15SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMME15SA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DAMME15SA101.pdf
Availability of DAMME15SA101
QUANTITY
DAMME15SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMME15SA101
Internal Part NumberEIS-DAMME15SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMME15SA101
Related LinksDAMME1, DAMME15SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMME15SA101 Details Description
Related parts for DAMME15SA101
IC SW DUAL ANLG CMOS N/O 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSNG 6POS .100 W/RAMP/RIB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 9VOUT DIP SGL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
LMZFL 5/5/135 3.5OR datasheet.pdf
INSERT RJ45 FEMALE 8P8C SCREW datasheet.pdf
IC GATE BUFFER SGL DFN1010-6 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf