Fox Electronics FXO-HC735R-3.68
FXO-HC735R-3.68 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-3.68
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 3.68MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-3.68.pdf
Availability of FXO-HC735R-3.68
QUANTITY
FXO-HC735R-3.68 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-3.68
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-3.68
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency3.68MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-3.68
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735R-3.68 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-3.68 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-3.68
POLYSWITCH 0.05A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388BGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-16AWG #1/4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
10UF 63V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf