ITT Cannon, LLC DAMMF15SE
DAMMF15SE picture photo
Mfg. Part Number
DAMMF15SE
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMMF15SE.pdf
Availability of DAMMF15SE
QUANTITY
DAMMF15SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMMF15SE
Internal Part NumberEIS-DAMMF15SE
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMMF15SE
Related LinksDAMM, DAMMF15SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMMF15SE Details Description
Related parts for DAMMF15SE
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19+PE INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 265MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf