Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH3812-330-R
SDH3812-330-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH3812-330-R
Brief Description
FIXED IND 33UH 410MA 1.358 OHM
Datasheet Download
SDH3812-330-R.pdf
Availability of SDH3812-330-R
QUANTITY
SDH3812-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH3812-330-R
Internal Part NumberEIS-SDH3812-330-R
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating410mA
Current - Saturation490mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.358 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.149" L x 0.149" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH3812-330-R
Related LinksSDH381, SDH3812-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH3812-330-R Details Description
Related parts for SDH3812-330-R
IC REG BUCK 5V 3A TO220-7 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 6WSON datasheet.pdf
VARISTOR 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf