ITT Cannon, LLC DAMN15SNK126
DAMN15SNK126 picture photo
Mfg. Part Number
DAMN15SNK126
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMN15SNK126.pdf
Availability of DAMN15SNK126
QUANTITY
DAMN15SNK126 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMN15SNK126
Internal Part NumberEIS-DAMN15SNK126
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMN15SNK126
Related LinksDAMN15, DAMN15SNK126 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMN15SNK126 Details Description
Related parts for DAMN15SNK126
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26T/MC26F/MDM26T datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.835A 47 MOHM datasheet.pdf
BOX JNCT 2GANG PWR RATE DIV WHT datasheet.pdf
CABLE SMA/BNC 36" RG-316 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf