ITT Cannon, LLC DAMP-11C1S-J-A197
DAMP-11C1S-J-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DAMP-11C1S-J-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 11 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMP-11C1S-J-A197.pdf
Availability of DAMP-11C1S-J-A197
QUANTITY
DAMP-11C1S-J-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMP-11C1S-J-A197
Internal Part NumberEIS-DAMP-11C1S-J-A197
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact TypeCoax and Signal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A, 7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMP-11C1S-J-A197
Related LinksDAMP-11C, DAMP-11C1S-J-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMP-11C1S-J-A197 Details Description
Related parts for DAMP-11C1S-J-A197
IC MPU CELERON 2.5GHZ 478FCPGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
KIT ETHERNET TAP PROBE DPI CONN datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 22POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf