| Internal Part Number | EIS-DAO7W2P543G40LF | |
| Standard Package | 25 | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 7 (5 + 2 Power) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A) - 7W2 | |
| Contact Type | Signal and Power | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Flange Feature | Housing/Shell (4-40) | |
| Termination | Solder | |
| Features | Board Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket | |
| Ingress Protection | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Current Rating | 40A | |