FFF DAV3V3S500M40LF
DAV3V3S500M40LF picture photo
Mfg. Part Number
DAV3V3S500M40LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAV3V3S500M40LF.pdf
Availability of DAV3V3S500M40LF
QUANTITY
DAV3V3S500M40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DAV3V3S500M40LF
Internal Part NumberEIS-DAV3V3S500M40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 3V3, 3W3K, 3W3CS
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating40A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAV3V3S500M40LF
Related LinksDAV3V3S, DAV3V3S500M40LF Datasheet, FFF Distributor
DAV3V3S500M40LF Details Description
Related parts for DAV3V3S500M40LF
RES 24 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 14A 9 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.5A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC MODULE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A datasheet.pdf