ITT Cannon, LLC DAY15PA190K87
DAY15PA190K87 picture photo
Mfg. Part Number
DAY15PA190K87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DAY15PA190K87.pdf
Availability of DAY15PA190K87
QUANTITY
DAY15PA190K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAY15PA190K87
Internal Part NumberEIS-DAY15PA190K87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAY15PA190K87
Related LinksDAY15P, DAY15PA190K87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAY15PA190K87 Details Description
Related parts for DAY15PA190K87
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf