ITT Cannon, LLC DB-25S-F179A-A191-A197
DB-25S-F179A-A191-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DB-25S-F179A-A191-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DB-25S-F179A-A191-A197.pdf
Availability of DB-25S-F179A-A191-A197
QUANTITY
DB-25S-F179A-A191-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DB-25S-F179A-A191-A197
Internal Part NumberEIS-DB-25S-F179A-A191-A197
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB-25S-F179A-A191-A197
Related LinksDB-25S-F179, DB-25S-F179A-A191-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB-25S-F179A-A191-A197 Details Description
Related parts for DB-25S-F179A-A191-A197
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 660 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf