| Internal Part Number | EIS-DB1113F-TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | 1113F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Blue | |
| Lens Color | White | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 14mcd | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Domed Top, 1.70mm x 0.60mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Viewing Angle | 130° | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Wavelength - Dominant | 470nm | |
| Wavelength - Peak | 467nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 2.10mm L x 1.00mm W | |
| Height (Max) | 0.70mm | |