Panasonic Electronic Components DB2440100L
DB2440100L picture photo
Mfg. Part Number
DB2440100L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A TMINIP2
Datasheet Download
DB2440100L.pdf
Availability of DB2440100L
QUANTITY
DB2440100L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2440100L
Internal Part NumberEIS-DB2440100L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If390mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageTMiniP2-F2-B
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB2440100L
Related LinksDB244, DB2440100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DB2440100L Details Description
Related parts for DB2440100L
IC REG BOOST ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MICRO 31C P 6" WHT FLOAT NI datasheet.pdf