Panasonic Electronic Components DB2440500L
DB2440500L picture photo
Mfg. Part Number
DB2440500L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TMINIP2
Datasheet Download
DB2440500L.pdf
Availability of DB2440500L
QUANTITY
DB2440500L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2440500L
Internal Part NumberEIS-DB2440500L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If440mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)18ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2.4mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F57pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageTMiniP2-F2-B
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB2440500L
Related LinksDB244, DB2440500L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DB2440500L Details Description
Related parts for DB2440500L
CONN HEADER 1POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 8.5A 38W DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 43UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1-48" CLEAR datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 75W 2.7A datasheet.pdf
D4N-9E32 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
PRIVACY FILTER DESKTOP 21.3" datasheet.pdf